Svatba je událost, která se nedá opakovat, a svatební fotografie se dají vyfotit jen jednou. Není to tak dávno, co se několik z vás zajímalo o to, jakým způsobem si zálohujeme fotky, jestli máme náhradní foťák a co kdyby se něco stalo s některým z objektivů, jestli to znamená konec focení a podobně. No a nás dneska napadlo, že to vůbec nejsou špatné otázky, naopak je to téma, které stojí za to probrat trochu podrobněji.
Všichni víme, že co se může pokazit, se dřív nebo později pokazí, důležité ale je, aby se to nestalo zrovna na vaší svatbě. Nebo ještě lépe, aby váš svatební fotograf byl připraven tak, že případná porucha neohrozí vaše svatební plány. A co všechno může kdykoliv vypovědět službu? Jednoduše cokoliv – paměťové karty, foťák, objektiv nebo třeba i ten relativně jednoduchý blesk:)
U paměťových karet je to i docela normální záležitost, pokud jsou to SD karty. Ty bohužel velkou odolností neoplývají a už nejedno SDčko nám zničehonic přestalo fungovat. Jsou různé obnovovací programy nebo placené služby, které se pokusí vám data zachránit, ale nikdy to není na 100% a pokud se podaří zachránit třeba třetina fotek, tak by se dalo říct, že je to úspěch. Co ale s tím? Důležité je používat kvalitní karty, ale hlavně mít foťáky, které mají dva sloty na paměťovky a umožní zápis RAW dat přímo na obě úložiště, takže už v momentě pořízení jsou fotky zálohované a už od začátku na dvou zařízeních. Hned má pak člověk větší jistotu, že to tam prostě je. Můžeme jít i do hloubky, někteří profesionálové například nedoporučují používat najednou dvě stejné karty, resp. karty od stejného výrobce ze stejné série. My osobně to děláme tak, že v jednom slotu máme kartu od Sandisku, ve druhém Lexar.
A co po kartách dál? Samozřejmě může vypovědět službu samotný fotoaparát. Pokud mají vaši svatební fotografové jenom jeden, tak je v ten moment po focení a doufat můžete v záchranu v podobě vašich svatebčanů, že snad někdo bude mít trochu lepší foťák než telefon v kapse. Může odejít závěrka, cokoliv na elektronice, přestane zapisovat fotky, může se seknout nebo jednoduše spadnout tak, že už to nerozchodí (i když zrovna tohoto bychom se báli nejmíň a hodně kolegů potvrdí, že profesionální těla nějaký ten pád snesou bez problémů). V možnostech selhání se prostě představivosti meze nekladou.
Úplně stejné je to u objektivů. Pokud někdo jede na svatbu s jedním univerzálním zoomem, má pro strach uděláno:) Ale to bychom víceméně opakovali přesně to, co u foťáků. Je prostě dobré mít zálohu. No a blesky vlastně taky. Výbojka odchází nejradši v momentě, kdy to člověk nejvíc potřebuje.
No a jak je to se zálohováním fotek po svatbě? V tomhle si vždycky říkáme, že nejde být dost paranoidní, jde přece o vaše svatební fotografie. V momentě, kdy přijedeme domů, všechno kompletně zálohujeme do počítače, na externí disk a na server, ze kterého se už automaticky vytváří další kopie na mimobrněnské úložiště. Vaše fotky jsou tak na 4 uložištích. Důležité je, že všechny ty disky nejsou fyzicky na jednom místě, takže některé kopie jsou v Brně, zbylé máme na jiných místech v republice a můžeme v klidu spát, protože víme, že kdyby nás náhodou někdo vytopil, tak se „nic“ neděje. Finální fotografie zůstávají v počítači a na serverech ještě několik dlouhých měsíců a let, takže pokud byste o fotky nedopatřením přišli, můžete se ozvat a my vám je pošleme znovu.
To je náš malý pohled na celou problematiku. Určitě by šlo jít ještě do hloubky, ale to už bychom vás asi nudili. Každopádně budeme rádi, pokud se podělíte o svoje zkušenosti s uchováváním nebo ztrátou fotek. My si třeba jako noční můru pamatujeme případ, kdy jsme byli na svatbě jako hosté a fotografovi, který měl celý den na starosti, večer při přehazování karet vypadla paměťovka z ruky a spadla pod auto, kde jsme mu ji pomáhali pak ve tmě hledat. Při zjištění, že to měl zatím od rána jedinou kartu a je na ní celá svatba, nám zatrnulo. Naštěstí jsme ji našli a nic se jí nestalo, ale riskovat bychom to osobně nechtěli.
vaši připravení svatební fotografové
Jindřich a Pavla