Předchozí díl průvodce | Následující díl průvodce

2. díl: Jak se připravit na předsvatební schůzku

Minule jsme zmínili, že není od věci si s vytipovaným fotografem zajít na předsvatební schůzku. Budeme tedy předpokládat, že jste si vybrali někoho, jehož styl fotografií se vám líbí a zaujala vás i jeho „online“ osobnost. Jak se teď připravit a na co se ptát?

 

Chcete vidět aktualizovaný článek, který jsme v roce 2023 upravili podle současných trendů a situace ve svatebním odvětví? Podívejte se sem na 9 kroků, jak vybrat svatebního fotografa.

Ptejte se, na co chcete

V první řadě nebuďte nervózní. Fotograf je člověk stejně jako vy a není to žádný superman (i když v den svatby někdy musí být). Nemusíte se tedy bát, že řeknete něco špatně nebo se zeptáte na něco trapného. Lepší je trapná otázka než žádná. Ptejte se na vše, co vás zajímá. Jste to vy, kdo si vybírá člověka, který zachytí vaši svatbu, která se už nebude opakovat. A přece nechcete být zaskočeni. Již během několika minut sami poznáte, jestli si vzájemně rozumíte. Jedná se o hodně individuální věc, takže toto pozorování necháme s klidným svědomím na vás.

 

 

 

Podmínky spolupráce

Hned zpočátku si však musíte ujasnit, co za své peníze dostanete. Pokud máte k popisu služby, kterou jste našli na internetu, jakoukoliv pochybnost, teď je ten nejvyšší čas se zeptat.

Kolik fotek dostanu?

Budou všechny fotky upravované, nebo jenom stáhnuté z foťáku?

Odevzdává fotograf neupravované fotografie?

V jakém budou zhruba rozlišení?

Budou velikostí vhodné k tisku?

Dostanu fotky pouze elektronicky nebo i v tištěné podobě?

V jakém časovém horizontu po svatbě fotky dostanu?

svatebni fotograf Praha Brno Olomouc Photo Nejedlí

Jedná se o základní otázky, které mají často jednoduché a přesné odpovědi. Může vás ale také dále zajímat, jestli v ceně svatby je například předsvatební focení nebo jestli fotograf poskytuje slevu na takové focení pro nadcházející novomanžele. Z vlastních zkušeností můžeme říct, že pokud si zkusíte s fotografem fotit už před svatbou, tak ve váš velký den bude atmosféra o poznání pohodovější a jediné, z čeho budete nervózní, je samotná svatba, a ne foťák.

Zeptejte se rovněž, jaké další služby fotograf nabízí? Má například možnost udělat svatební knihu? Jestli ano, jakou a za jakou cenu? Může vám ukázat nějakou vzorovou? Podívejte se na ni zblízka, zkontrolujte kvalitu fotek a papír, na němž jsou vytištěny. To jsou jedny z  dalších otázek, může vás jich ale napadnout ještě zhruba milion dalších.

Může vás taktéž zajímat technické fotografické vybavení. Každý preferuje jinou značku, jiné objektivy apod. Jedna věc se dá říct s určitostí – chtějte po fotografovi, aby měl záložní fotoaparát. Není nic horšího, než když vám uprostřed obřadu odejde závěrka do věčných lovišť. V tu chvíli máte po focení a neuděláte s tím nic. Ano, je pravda, že se to nestává každý den, ale jednou k tomu určitě dojde a my bychom nechtěli, aby to přišlo zrovna během našeho obřadu.

Nyní ve stručnosti nastíníme, co by mohlo zajímat na předsvatební schůzce fotografa, pokud si ho vyberete.

  1. Plán svatebního dne, předběžný harmonogram a místa obřadu.
  2. Typ svatby. Plánujete tradiční svatbu, nebo originální den plný neobvyklých zvyků či míst?
  3. Kolik budete mít svatebčanů?
  4. Máte nějaká speciální přání, co by mělo být na fotkách?
  5. Máte nějaká speciální přání, co by nemělo být na fotkách?
  6. Vaše koníčky, zájmy, co děláte rádi, máte společnou oblíbenou muziku? Toto všechno může fotograf promítnout do fotek, případně se s vámi může domluvit na stylizovaných fotkách (např. na motorce pro nadšené motorkáře).
  7. Máte nějaká oblíbená místa, kde byste se chtěli fotit?
svatebni fotograf Praha Brno Olomouc Photo Nejedlí

To jsou opět jedny z možných otázek, které určitě společně projděte, ale ono jich bude daleko víc.

 

To by bylo zhruba vše k předsvatební schůzce a k tomu, na co se připravit a na co si dát případně pozor. Závěrem schůzky nebo celého výběrového tažení by měl být podpis svatební smlouvy, ale to je na kapitolu samu o sobě.