Původně jsem měl pro blog nachystáno jiné téma, ale to bych muset být posledních pár dní v terénu a ne ležet nemocný už několikátý den v posteli. Původní plán tedy přesouvám na jindy a místo toho se mohu alespoň trochu věnovat tématu, které z části navazuje na minulý blog o výběru svatebního fotografa. Dnes tedy o vzhledu samotných fotografií a o jejich úpravách.
Pokud vám v minulosti někdo tvrdil, že nad úpravou fotek se musí sedět hodiny, aby to vypadalo dobře, neberte ho až tak doslova. Cesta od pořízené fotografie k finální podobě může být dlouhá, ale nemusí. Záleží na stylu každého, kdo za foťákem a následně počítačem sedí.
Teď možná ještě jedna vsuvka, než budu pokračovat. Záměrně vynechávám analogovou fotografii, má svá specifika, a i když jde výsledek hodně ovlivnit, dnes se budeme bavit výhradně o digitálních fotografiích a jejich úpravách.
Drtivá většina fotografů fotí do RAWu, který nabízí skoro neomezené možnosti úprav, které můžete a nemusíte u počítače dle svého uvážení dělat. Líbí se vám světlejší nebo tmavší fotky, chcete potlačit nebo naopak zvýraznit některou z barev? Není to problém. Vzájemně se proplétající úpravy, kde na jedné straně můžete zvýraznit světlé oblasti, ty tmavé ještě více utopit ve stínech, ubrat barevnost zelené, žluté a naopak nechat zvýraznit oranžovou, všechno je možné. Jistě si vybavíte některé dnes tak oblíbené instagramové filtry, jak moc se od sebe liší. V podstatě cokoliv z toho můžete udělat i v počítači. Můžete snímek zachovat co nejvěrnější realitě nebo mu naopak přidat specifickou atmosféru.
Co z toho je ale dobře? Mnohokrát se na nás obraceli lidé s dotazy, jak je to teda správně, jak má fotka vypadat, na workshopech to bývají dokonce pravidelné dotazy. Většinou jsou ale všichni po vyslechnutí naší odpovědi zklamáni. Neexistuje totiž správně nebo špatně! Jde jen o to, jaká fotografie se líbí vám a zda si fotograf se svým stylem klienty najde či nikoliv. Nemá cenu se vzájemně dohadovat nebo si vyčítat, že takto to není správně, nebo tohle je nuda, nemá to atmosféru nebo naopak až moc barev. V podstatě by se to dalo přirovnat k tomu, že se máte rozhodnout, jestli se vám líbí barevná nebo černobílá fotografie. Každá má něco do sebe. Stejně tak si i rozdílné styly zpracování najdou svoje diváky a na vás jenom je, abyste si uvědomili, že je to vaše volba. Každý fotograf udělá svůj kus práce, pravděpodobně se nebude přizpůsobovat, když mu řeknete, že chcete fotky, jaké fotí jeho kolega, proto pokud vybíráte fotografa, vyberte takového, jehož fotky se vám líbí i po stránce zpracování.
Zamyslete se třeba i nad tím, jaké fotky se vám líbí dnes a jaké se vám líbily před několika lety. Je možné, že se váš vkus časem mění podle aktuálních trendů a bude znovu. To, co je momentálně „in“, můžete za 20 let vnímat jinak. Čím více je výsledný vzhled vzdálen realitě, tím spíše je možné, že si jednou, až budete svatební fotografie ukazovat svým vnoučatům, uvědomíte, jak moc jsou už „out“. Nemusí to být ale na škodu pokud si přiznáte, že to svým způsobem odráželo vaše momentální přesvědčení a tehdejší náladu.
Trochu odbočím. Bylo mi asi 17, v televizi běžela jedna z prvních sérií Survivora a jeden ze soutěžících měl výrazná tetování. Nepamatuji si detaily, ale takto to mám zhruba v hlavě. Když se ho jednou ptali, zda ta tetování mají nějaký speciální význam, řekl, že ne. Nezobrazovaly nic konkrétního, dotyčnému prý nešlo o to, aby tetování něco znamenalo, prostě se mu líbí. Mě na tom nejvíc zaujalo, co dodal potom. Řekl, že je rád, že se nenechal tetovat ve svých 18 letech, ale počkal až po svých třicetinách. V osmnácti by si totiž pravděpodobně nechal na tělo udělat motivy svých oblíbených kapel jako Iron Maiden nebo Metallica, čehož by ale později litoval.
Byl jsem na střední, když jsem to viděl, sám jsem v té době sjížděl právě Maidny, Judas Priest, Metallicu a ještě dlouhou dobu mi trvalo, než jsem si naplno uvědomil, že měl pravdu. Teď ve svých 35 letech si pořád rád pustím to, co mi znělo v uších na střední, ale přecejenom už to není zas tak často a nedokážu si představit, že bych měl nosit na těle zaznamenanou podobu například Eddieho.
A proč to celé zmiňuji? Víceméně to odráží pohled na fotografii, kterou s Pájou a Verčou máme. Chceme dělat fotky, které jsou co nejblíže realitě, které budou platné v jakékoliv době nehledě na to, jaké trendy přijdou. Chceme, abychom se podívali na výsledek a řekli si, že ta tráva a stromy opravdu byly tak zelené, že den byl opravdu tak rozzářený jako na fotkách. Neradi bychom se totiž dočkali okamžiku, kdy se budeme zpětně dívat na svou tvorbu a říkat si, že to bylo úplně jinak.
Původně jsem si myslel, že ten náš pohled na věc psát nebudu, ale víte co? Vzhledem k tomu, že se na to stále někdo ptá, tak to tady je. Ale jak jsem psal výše – je čistě na vás, co se líbí vám. V průběhu článku jsem na pár našich fotek aplikoval jednu z možných podob úprav, která fotky posouvá k dnes tolik oblíbeným trendy presetům, které je možné denně vidět třeba na instagramu. Sami uvidíte, že každá podoba má něco do sebe a nejde odsuzovat ani jednu z verzí.
Takže tak za nás o vzhledu fotek. Přiznám si, že jsem sám zvědavý, co si o současné tvorbě budu myslet za 30 let.
Mějte se, užívejte a zase příště!
Svatební fotograf Brno, Praha
Svatební fotografie nově na www.jindrichnejedly.com