Chcete fotit svatby, případně jich máte pár za sebou, ale pořád se bojíte základních chyb? Dali jsme dohromady 5 možných problémů, kterých se v začátcích bojí snad každý. Aby toho ale nebylo málo, zjistíte, jak se jim vyhnout.
1. Ztráta fotografií
Svatba je jen jedna a nemáte moc možností ji opakovat. Každý rok nám píší nevěsty, kterým fotograf nedodal kvůli ztrátě dat fotky a chtějí nafotit aspoň pár párových fotek. Jak se tomu ale vyvarovat? Zálohovat, zálohovat, zálohovat. Pokud máte foťák, který ukládá data na dvě paměťové karty najednou, tak v už v momentě focení máte zálohu fotek. Pokud to váš foťák neumí, vemte si na svatbu notebook, datovou banku nebo jiný disk, na který ještě před odchodem fotky zazálohujete. Pokud zjistíte, že se něco s kartou stalo, máte tak aspoň možnost udělat na jinou kartu pár nočních fotek novomanželů, s rodiči, kamarády apod. Každopádně nezapomeňte – jak přijdete domů, zazálohujte fotky na počítač, server nebo cokoliv, co máte. Osobně máme RAWy neodevzdaných svatebních fotkek na stolním počítači, dvou externích discích a serveru, který se nám automaticky zrcadlí na dvě místa v republice. Nezapomínejte, že můžete mít několik záloh, ale pokud budou na jednom místě, tak vám to nepomůže v případě požáru, vytopení nebo krádeže. Co se týká dat, jsme rádi, že jsme paranoidní. Nejedna karta nám za těch několik let vypověděla službu a nejeden disk se rozbil.
2. Rozbití / ztráta / porucha foťáku přímo na svatbě
Komu se to zatím nestalo, tak věřte, že to jednou přijde. Není otázka, jestli, ale kdy se to stane. Důležité je být připravený a mít zálohu všeho, na čem jste závislí – tzn. například dva foťáky, abyste v případě poruchy jednoho měli druhý, který vytáhnete z brašny. Pokud si nemůžete druhý foťák dovolit, existují půjčovny, kde si ho můžete přímo na svatbu půjčit. To samé platí o objektivech a blescích, pokud jste zvyklí fotit např. na oblíbenou kombinaci ohnisek 35 a 85 a máte jenom tyto dva objektivy, tak v momentě, kdy vám jeden z nich odejde, máte prostě smůlu. Pak i obyčejný nějaký univerzální zoom za pár tisíc vás může v takových situacích zachránit. V případě, že si rozbijete oblíbenou pětatřicítku, tak pětaosmdesátkou celou svatbu prostě bohužel nevyfotíte. To stejné platí o blescích, paměťových kartách, baterkách apod. A jestli si říkáte, že fotíte už dlouho a nikdy se vám to nestalo, opravdu na to chcete spoléhat? Pravděpodobnost problému může být třeba jen 1%, ale pokud uděláte 100 svateb, je to právě jedna svatba, kde budete muset vysvětlovat, proč nemáte fotky. Trochu reklamy – za nás osobně můžeme doporučit výbornou půjčovnu fototechniky Viktora Šulce – mrkněte na www.pujcovnafototechniky.cz.
3. V důležitém okamžiku vám došlo místo na kartě nebo se vybila baterka
Na to je jednoduché řešení. Předtím než jdete např. na obřad, podívejte se, jestli máte ještě na baterce dost čárek a jestli máte dost místa na kartě. Není nic horšího, než když si řeknete, že ono to snad stačit bude a pak při výměně prstýnků, první puse nebo odchodu z obřadu najednou nemáte na co fotky zapisovat. V případě, že jste na opravdu velké svatbě, dejte si před obřadem novou kartu, na které budete mít aspoň 500 volných fotek. Zdá se to jako obrovské číslo, ale ono to padne jako nic, tím spíš když fotíte gratulace 150 lidí, tak je možné, že ani těch 500 fotek vám stačit nebude.
4. Nestihnete chytit důležitý moment (prstýnky, pusa, gratulace, první tanec)
Velká noční můra, o které se zdávalo v začátcích i nám. Čím víc svateb vyfotíte, tím víc si budete v tomto ohledu jistější, do začátku vám ale můžeme dát pár rad. Naučte se ovládat foťák tak, aby to byla vaše prodloužená ruka a nemuseli jste v moment focení přemýšlet, jak ho máte nastavený. Není nic horšího než prošvihnout první pusu kvůli tomu, že máte nastavený dlouhý čas závěrky a celou fotku máte rozmazanou. Zajeďte se podívat na místa, kde budete fotit. Mrkněte se, odkud je nejlepší úhel na focení, kde budete například potřebovat blesk apod. V reálu už pak nebudete tolik nervózní, že přijdete na hostinu a zjistíte, že je tam šílená tma, nebudete přemýšlet, jak nastavíte foťák a budete se moct věnovat samotnému focení, aby to tam bylo.
A než se dostaneme k poslednímu bodu, rádi vás ještě odkážeme na náš nový svatební web, kde najdete nejnovější práci. Takže jestli chcete vidět nejnovější svatební fotky, Prague Wedding Photography Website bude, věříme, super volba.
5. Neudělám tak dobré fotky, jak novomanželé čekají
Tohle je všeobecné téma a netýká se jenom svateb. Důležité je si uvědomit, že novomanželé si Vás vybírají jako fotografa na základně fotek, které vidí, a podle ceny. A pokud jim předem ukážete, jaké fotky děláte, dáte jim možnost nahlédnout nejenom na ty nejlepší kousky, ale na průřez celého dne, aby viděli i ty průměrnější fotky, tak pokud si vás vyberou, víte, že můžete s klidným svědomím pracovat tak, jak umíte. Zároveň je ale důležité umět odmítnout takové požadavky, které z nějakého důvodu nezvládnete, případně pokud za vámi přijdou snoubenci s tím, že se jim líbí fotky někoho jiného a není to zrovna váš styl. V takovém případě i my sami doporučujeme, ať osloví toho, jehož fotky se jim líbí. Ze zakázek, kde už předem víte, že musíte pracovat jinak, než pracujete nebo než umíte, budete pravděpodobně ve výsledku nespokojení vy i klienti.
To je za nás 5 základních nočních můr každého začínajícího svatebního fotografa. Co vy, souhlasíte nebo máte nějaké své vlastní obavy, které jsou ještě horší než to, co jsme popsali? Nebojte se hodit váš pohled do komentářů, věřte, že pokud s něčím bojujete, s největší pravděpodobností už stejný boj bojoval někdo před vámi a dokáže poradit.
Mějte se, užívejte víkend a jestli jdete zítra fotit, přejeme hodně štěstí.
Jindřich a Pavla